Logo Tasarım

Logo Tasarım Renk Anlam ve Kullanımı

Logo Tasarım Renkleri,Kullanımı ve Anlamları

Markaların en önemli görsel  şekli amblem ve logolarıdır. Bu yüzden markalar özgün akılda kalıcı bir logo tasarımına ihtiyaç duyar.
Bunun amacı markanın kişiliğini yansıtan logolardır. Sürekli değişen logolar bilinçaltına karmaşaya yol açtığı gibi hoş olmayan durum yaratacaktır.
Nasıl bir kişi belli bir karaktere sahip ise markalar da böyle kişiliğe sahiptirler ve kişiliğine uygun olmayan davranışlar sergilediklerinde insanlar o markaya karşı güvenlerini yitirirler.

Markaların bu karakterlerini yansıtan ilk gösterge de logolarıdır. Bu yüzden logo yapma teknikleri markanın kişiliğine uygun bir logo oluşturması gerekir.

Logo oluşturma süreci de renkten yazı fontuna , çizgilere kadar pek çok bileşeni içinde barındırır.

Aşağıda markaların logolarıyla ilgili yapılmış bir analiz mevcut. Grafiğe göre markalar;

 • Logo Tasarımlarında kullanılan renklerin %33’ü mavi,
 • Logo dizayn için kullanınların %29’u kırmızı,
 • %28’i siyah ya da grinin tonlarını kullanmaktadır.
 • %13’ü sarı ya da tonlarını kullanıyor.
 • %95’i sadece bir ya da iki renk, bu da çok tavsiye edilmemektedir.
 • %41’i sadece marka ismini kullanıyor. Bunu daha çok tekstil ile uğraşan firmalar tercih etmektedir.
 • %9’u marka ismini kullanmıyor.
 • %5’i ikiden fazla renk kullanıyor.

İnfografiğe göre renklerin çağrıştırdıkları;

Mavi: güven, güç, inanç

Kırmızı: hareket, enerji, göz alıcı, ilgi çekici

Sarı: İyimserlik, pozitiflik, samimiyet, motivasyon, dikkat çekici

Yeşil: Doğa, huzur, sağlık, koyu yeşil zenginlik ve prestij, açık yeşil dostluk, barış

Mor:  yaratıcılık, gizem, krallıkla özdeşleşme

Turuncu: enerji, dostluk, özgüven, üretkenlik

Pembe: kadınsallık, heyecan, romantizm

Kahverengi: güvenilirlik ve basitlik, doğallıklık ve güçle de ilişkilendiriliyor.

Sadece logo tasarım renklerle de sınırlı kalmıyor. Logolarda kullanılan yazı fontları da çizgileride ayrı ayrı anlamlara sahip. Bu yüzden bir logoyu anlayabilmenin yolu, logoyu iyi sentezlemekten geçer.

Örneğin; Times New Roman güvenilir, Georgia saygın, Rockwell sağlam gibi anlamları çağrıştırıyor. Diğer fontların anlamlarına infografikten bakabilirsiniz.

Logo Tasarım Renkleri ile logonuza hayat verin

Logonuzun hangi duyguyu çağrıştırdığını anlamak istiyorsanız mutlaka yazımızı dikkatlice okumalısınız.

Logo Tasarım Renk Anlamları hakkında bilgi sahibi olmak için bizi dinleyebilirsiniz.

 1. Kırmızı: Kırmızı iştah açıcı bir renktir. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır. Bu renk, tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır, sıcaklık, sevgi, tehlike, dikkat, erkeklik gibi kavramlarla bağdaştırılır.
 2. Yeşil: Dinlendirici, huzur, denge ve güven verici bir renktir. Bu nedenle bankalar logolarında genelde bu rengi kullanırlar. Hastanelerde ameliyat giysilerinin yeşil renkte olması rahatlatıcı özelliğinden dolayıdır!.. Yeşil, yaratıcılığı körükler. Sürekli bakıldığı zaman gözü yormaz ve çalışma kolaylığı sağlar. Yeşil alanda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği saptanmıştır, Açık yeşil tondaki renkler doğuş ve hayatiyet hissini uyandırır; tabiat, barış, tazelik, gençlik, hayat, dinlendirme, büyümeyle ilişkilidir.
 3. Siyah: Gücü, lüksü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda matem, Japonya’da ise mutluluk rengidir. Fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Işığı yokeder. Konsantrasyonu en fazla sağlayan renktir. Einstein konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan odaları tercih ederdi.
 4. Mavi: Enginlik ve derinliğin rengidir. Sessizlik ve rahatlık telkin etmesi nedeniyle dinlendirici ve aynı zamanda da lider bir renktir. Düşünmeye, karar vermeye, yaratıcı fikirlerin doğmasına yardımcı olur. Açık tonları sınırsız ve sonsuzluk duygusunu uyandırır. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır. Hastanelerin, koridor ve odalarının açık maviye boyanması bu sebeple doğrudan ilişkilidir. Gökyüzü, sonsuzluk, soğukluk, gece, pasiflik, dişilik gibi çağrışımları vardır.
 5. Lacivert: Kozmik renk olarak kabul edilir. Sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği simgeler. O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında lacivert! kullanır. Hilton logosunu laciverte çevirirken insanların kafasında büyük kuruluş imaji yaratmak istemiştir.
 6. Mor: Asaletin, imparatorluğun rengidir. Nevrotik duyguları açığa çıkardığı için insanların bilinçaltını korkuttuğu saptanmıştır.
 7. Sarı: Dikkat çekiciliğin sembolü bir renktir. Trafik ışıklarında, ikaz levhalarının zeminlerinde bu renk kullanılır. Aynı zamanda tehlikenin de simgesidir. Doğada sarı/siyah olan bütün hayvan ve bitki türleri istisnalar da olsa zehirli ve saldırgandır. Geçiciliği temsil eder, o yüzden dünyada taksi renkleri sarıdır, geçici olduğu bilinsin diye. Araba kiralama şirketleri de sarıyı kullanır, çünkü müşterilerine aldığınız şey geçicidir, lütfen geri getirin demek isterler. Sarı rengi bu özelliğinden dolayı bankalar kullanmak istemez, çünkü paranın geçici değil kalıcı olmasını isterler. Bunun istisnası olarak Vakıfbank’ı görebiliyoruz. Aynı zamanda da güneş, olgunluk, ışık, tatille ilişkilidir.
 8. Beyaz: Beyaz, gelinlik rengi olmasından da görüleceği gibi, saflığın rengidir, istikrari, devamlılığı, temizliği simgeler. Politikacılar temiz, dürüst izlenimi vermek istediklerinden dolayı beyazı pek severler.
 9. Kahverengi: İnsanın hareketlerini hızlandırır. Bu yüzden fastfood restoranları iç mekanlarında kahverengi kullanılır. Yapılan bilimsel araştırmalarda kahverenginin insanlar üzerinde negatif bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu renkte tasarlanmış mağaza ve işyerlerinde insanlar çok fazla kalmak istemezken, beyaz tonlarıyla tefriş edilmiş mağaza ve işyerlerinde daha fazla vakit geçirmek istedikleri, daha rahat ettikleri bilinmektedir. Bu nedenle iş görüşmelerine giden kişilerin kahverengi giymemeleri tavsiye edilir.
 10. Koyu Kırmızı: Esrarengiz, egzotik, ciddiyet ifade eder.
 11. Açık Mavi, Pembe, Soluk kırmızı; Ve diğer pastel tonların, Annelik, dişilik, çocuk maması ve şefkat duygusunu çağrıştırdığı saptanmıştır.

Kaynak: http://webtasarimi.com/

,
Önceki yazı
2016 yılı en iyi web Tasarım araçları
Sonraki yazı
Websiteleriniz için oluşturabileceğiniz 10 Ücretsiz Link Kaynağı

İlgili Yazılar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
İletişime Geç
Yardıma ihtiyacınız mı var?
Pixel Creative
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?