Kurumsal Kimlik ve  Logo yapma  bu kadar önemli ve ihtiyaç olduğu günümüzde iyi logo yapmabir logo tasarlatmak artık zorlaştı. Sanata ve tasarıma verilen önem gittikçe azalıp yerini otomasyon logo sistemlerine terk etmiştir. Bu yüzden logo tasarım ajansları gün geçtikçe kan kaybetmekte, hizmetlerinin karşılığını tam olarak alamamaktadır. Logo yapma oldukça önemli bir hale gelmiştir. Yeni kurulan firmalar hızlı bir şekilde internette dolaşırken karşılarına gelen ilk tasarım ajanslarından fiyat teklifi almaktadır. Elbette bu bir metod olsa da en iyi çözüme ulaşmak için yeterli olmayabilir.

Logo Yapma Teknikleri

Logo yapılırken herkesin kullandığı metadoloji farklıdır. Biz bu makalemizde bunlara da yer vereceğiz. Sizde tasarım bilgilerinizi gözden geçirmek isterseniz makalemizi inceleyebilirsiniz.

Logo Yapma Video

Etkili Logo Yapma Teknikleri

Önemli olan iyi bir logo yapmak değil, o logoyu pazarlayabilmektir. Şöyle ki logonuza 2 ay emek harcıyorsunuz,sonra bir bakmışsınız ki bu logoyu birçok mecrada kullanamamışsınız bile. Bazen aradan geçen bir senede logosunu tekrardan bizden isteyen müşterilerimiz olmuştur. Bu yüzden öncelikle logonuz bittiğinde bu logonun matbaa formlarını bilgisayarınızda,cd ve usb’nizde yedekli olarak tutmanızda fayda vardır. Şimdi gel gelelim iyi ve etkili bir logo nasıl yapılır?

Birçok markanız var ancak sizin için önemli 1 markanız var ve bunu parlatmak istiyorsunuz. Öncelikle yapmanız gereken ne istediğinizi bilmeniz. Logoyu hangi mecralarda kullanacaksınız,logo ve markanıza ne kadar yatırım yapacaksınız. Örnek olarak geçici ve uzun vadeli bir logo aramıyorsanız 100 TL’ye öğrencilere de logo yaptırabilirsiniz. Yok illa kaliteli bir logo yaptırmak ve bunu bir iletişimle sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken iyi bir araştırma yapmanız. Şöyle ki Google’da kısa bir araştırma ile birlikte logo tasarım ajanslarına ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız ajansların öncelikle websitelerine ,uyumuna,hızına ve genel konseptine bakabilirsiniz. Daha sonra yaptığı portfolio’ları inceleyebilir, size ne katabileceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

İşin karar aşamasında ise iletişim,güven,diyalog ve toplantı işe yarayacaktır. Siz de bu adımlardan sonra doğru ajansı bulabileceğinize eminiz. Eğer bütçeniz çok kısıtlı ise ajans aramak yerine yakın çevrenizden bunu temin etmeye hatta matbaaya gidip logonuzu tarif edip sonuca da erişebilirsiniz.

Logo Tasarımında Fiyatlandırma

Logo tasarımında fiyatlandırma tabiyki farklılık gösterecektir. Ulaştığınız tasarımcının freelance çalışması, şirket giderlerinden muaf olması farklılık gösterecektir. Önemli olan kişiye güven, her zaman ulaşabileceğiniz bir muhatap olması çok daha önemlidir.

Logo Tasarımda Strateji

Logonuzu ele aldıktan sonra ajansınızdan bunu sosyal mecralarda kullanabileceği formlarda hazırlamasını da isteyebilirsiniz. Örnek olarak facebook,twitter,instagram,pinterest gibi sosyal platformların hepsi farklı büyüklükte logo kullanmaktadırlar.  Siz de buralarda düzgün bir logo kullanabilirseniz ziyaretçi ve potansiyel müşterilerinizle interaktif bir etkileşimde bulunabilirsiniz.

Rakiplerinizi tanıyın!

Logo tasarımına başlamadan önce rakiplerinizi tanımanızda fayda vardır. Google’dan sektörel olarak yerli ve yabancıLogo Yapma rakiplerinizi araştırmanız size kolaylık sağlayacaktır.  Rakiplerinize ait tüm logoları bir klasörde arşivleyin. Buradan sektörde kullanılan genel renk,tipografi ve logo yapısı hakkında fikir sahibi olacaksınız.

Logo Karar Mekanizması

Genellikle küçük firmalarda,kobilerde logo süreci daha hızlı ilerlemektedir. 1-2 kişinin onayı ile rahat sonuca gidebilmekte iken anonim şirketleri ve holding gibi kurumlarda süreç daha yavaş ilerlemekte bazen de tıkanabilmektedir. Bu yüzden tasarım sürecine başlamadan önce kafanızdaki stratejiyi devam ettirin, arkadaşlarınızla paylaşın ancak görüşleriniz ve fikirleriniz değişken olmasın. Unutmayın ki bu tasarımı size hazırlayan ajans ayda ortalama 30-40 kadar logo ile firmaları markalaştırmaktadır.

Logo Yapma Tek başına yeterli midir?

Bazen en çok karşılaştığımız şey, logonun bir firmanın finansal değerlerini tamamen değiştireceğidir. Öyle ki sabah akşam ajansı arayıp sıkıştırır, bir an önce muhteşem logo! ile birlikte sektöre hızlı bir adım atacaktır. Tamamen yanlış bir inanç olan bu dogma ne yazıkki çok zararlıdır. Starbucks gibi büyük firmalar bile 20-30 yılda logolarını revize edebilmekte, inovasyon getirmektedirler. İşte bu yüzden umutlarınızı kırmak istemem ama logoya değil işinize odaklanın!

Logoyu nerelerde kullanacaksınız?
Tabela ve levhalarınızı nerede yaptıracaksınız?
Pantone mi CMYK mi kullanacaksınız?
Sosyal Medya hesaplarınızı kim yönetecek?
Peki web tasarımcım bu logoyu rahatlıkla siteye entegre edebilecek mi yoksa yardıma ihtiyacım olacak mı?

Gibi onlarca daha önemli olan sorulara odaklanmak bazen hayat kurtaracaktır 🙂

Menü
İletişime Geç
Yardıma ihtiyacınız mı var?
Pixel Creative
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?