Logo Tasarım

Logo Tasarım İpuçları

Logo Tasarım hakkında birçok bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Logo Tasarım kurum ve firmalar için oldukça önemlidir. Genel olarak logo, ürün veya firma için hatırlatıcı görevi bulunmaktadır. Müşteri için ise markayı hatırlamak ve ideolojik bir simgeyle bilinçaltında bir olgu oluşturmaktır.

Bu yüzden logo tasarım özellikleri hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Günümüzde herkesin ürünlerini tanıtmak ve satışlarını arttırmak için websitesine ihtiyaç vardır. Bu yüzden her websitesinde ve kurumsal yapıtaşında bedava logo tasarımı olmazsa olmazdır.

Milyarca logo bulunmakta olup bu logolarda elbette kısmı benzerlikler söz konusudur. Permütasyon hesabı yaparsak hepsinin birbirinden bağımsız olma ihtimali zaten düşüktür. Ama yine de farklı ve kreatif tasarımlar çıkartabilen yok mudur? Elbette vardır..

Bu makalemizde logo tasarım prensiplerini ve ipuçlarını sizinle paylaşacağız.

 

01. Online Tasarım Siteleri

 

.dribbble

Online tasarım siteleri farklı vizyon ve ücretsiz alternatifleri ile müşterilere güzel bir çözüm sunmaktadır. Logogala,Logo Moose gibi siteler belirli şablonlardan istediğiniz font ve renklerde bir logo yapmanıza imkan vermektedir. Ayrıca Dribble ve Devian Art da önemli diğer kaynaklardandır.

 

02. Logo Öğreniyorum 101

Good-Logos_615x400

Etkili logo tasarımı için grafiğin basit,anlaşılır ve istenilen mesajı en iyi şekilde vermesi gerekmektedir. En basit ifadeyle aşağıdaki maddelere dikkat etmek gerekir:

  • Logo basit olmalıdır. Basit logo her zaman anlaşılır ve akılda kalıcıdır. İlk bakıldığında sektör ve logonun mesajını iyi verebilmek gerekir.
  • Logo hatırlanabilir olmalıdır. Farklı ve güzel logolar her zaman hatırlanabilir. Siz de akılda kalıcı,basit ve anlaşılır bir logo tasarlamaya özen gösterin.
  • Logo uzun yıllar kalıcı olmalıdır.  İyi bir logo yıllarca kullanabilemektedir. Gerek form gerekse yapı olarak yıllara meydan okumalıdır.Etkili bir logo 10, 20, 50+ yıl kullanılabilmelidir.
  • Logo çok yönlü olmalıdır. Etkili logo kullanımı  çok yönlü olmalıdır. Logo kartvizit,antetli,fatura ve irsaliyeden tutun her türlü kurumsal envanterde kullanılabilir olmalıdır.

03. Tasarım Aşamalarını Oluşturun

BrandIdentityProcess

Her zaman iyi bir fizibilite ve ön araştırma iyi sonuçlar doğurmaktadır. Logo Tasarım aşamaları da , öncelikle firmadan alınan brief ve brief doğrultusunda araştırma,referans ve örnekleri harmanlayıp, ilk çalışmaları ve eskizleri yapmak gerekir. Müşteriden alınan revize taleplerini alıp mevcut revizeleri uygulamaktır. Daha sonra sunum ve en son beğenilen logo çalışmasını kargo ile firmaya göndermekle son bulur.

04. Diğer logolardan fikir alma

Nike

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rakiplerinizi inceleyip,rakip logolardan bir adım önde iş çıkarmak önemlidir. Bu yüzden tasarım öncesi yerli ve yabancı rakiplerinizin ne renkler kullandığı. Logolarda ne espriler kullanıldığı önemlidir.

, ,
Önceki yazı
Ücretsiz ilham verici tipografi ve logotype örneği
Sonraki yazı
En iyi kurumsal kimlik tasarım örnekleri

İlgili Yazılar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü