Web Tasarım ve Yazılım Aşamaları

Bir web sitesi plan, proje ve tasarım kriterlerinden başlayarak bir çok alt kriterler ile bitiriliyor.

Projelendirme Aşaması:
Doğru belirlenmiş web strateji,web analizler ve hedeflerin oluşturduğu bir proje başarılı bir web tasarımının en önemli basamaklarından biridir.Bu aşamada  firma ve firmanın faaliyet gösterdiği sektör detaylı bir şekilde incelenir. Ürün veya hizmetlerle ilgili resim, açıklama, teknik dökümanlar, referansların sitede konumlandırılması planlanır.   İlgili siteler araştırılır. Web sitesinin alan adı ve web hosting ihtiyaçları belirlenir.
Analizlerden elde edilen bilgiler ışığında web sitesinin kurgulaması yapılır.

Doğru Teknoloji Seçimi:
Web sitesinin kurgulanmasından sonra website projenin nasıl hazırlanacağınakarar verilir. Site responsive mi lavarel mi olacak,sitede veritabanı kullanılacak mı, kullanılacaksa hangi veritabanı(acces, mysql, mssql, oracle) , hangi programlama ve ya script dili(asp.net, php, asp, Java, Ajax, Javascript) kullanılacak karar verilmektedir.

Web Tasarım süreci nasıl olur:
Renk paletlerinin seçimi,cmyk,pantone mi? Ayrıca  logo tasarım, banner  ve sitede kullanılacak görsel öğelerin tasarımlarının yapılması yine web tasarımı projelerinin en önemli basamaklarından biridir. Diğer aşamalar gibi bu aşamada da çok iddalı olan pixel creative müşteriyle mutabakata varana kadar bu aşamayı devam eder.

Aklınızda bir web tasarım yapımı sadece şablon çizimi ve sonrasında şablonun web ortamına aktarılarak içerisine mevcut içeriklerin yerleştirilmesi gibi fikirler varsa gelin görüşelim.

Bir web sitesini yapmak ekip performansı gerektiren bir iştir. Web Tasarım ve Yazılım Aşamaları

Bu ekip performansında verilen zaman, yaşam ve sağlıktan harcanılan enerji, hizmetin gerçekleştirilmesi için kullanılan elektrik, telefon ve bilgisayar gücü gibi teknolojik imkanlar ve daha bir çok kriter bulunuyor.

Bir web sitesi yapılırken aşağıdaki aşamalar gerçekleşiyor.

* Web sitesi yapımında ilk olarak web uzmanları tarafından plan ve projelendirme gerçekleştiriliyor.
* Web uzmanları plan ve proje çerçevesinde yapılan analiz ve araştırma çalışmaları sonucu web sitesinin dil seçimi vb. gibi hangi teknolojiler ile oluşturulacağını kararlaştırılıyor. Bu aşamalar web sitesinin hangi kodlama dili ile yazılacağı, tasarımın nasıl olabileceği, web sitesinin içerisinde kullanılacak teknolojiler, web sitesinin barındırılacağı hosting altyapısı, domain seçimi ve reklam kriterleri gibi daha bir çok aşamadan oluşuyor.
* Daha sonrasında web sitesinin ara yüzü bir tasarım ekibi tarafından hazırlanıyor.
* Ara yüz tasarımı bittikten sonra yapılan çalışma tasarım ekibi tarafından web ortamına aktarılıyor. Bu aktarma bir web programlama ekibinin belirlediği kriterler doğrultusunda gerçekleştiriliyor.
* Web programlama ekibi aktarılan ara yüzü dinamik olarak geliştirmeye başlıyor. Bu aşamalar ara yüzün çalışabilmesi için yazılan kodlar ile gerçekleştiriliyor. Kod yazma yerine göre günler veya haftalar alabiliyor.
* Görsel ve metinsel içerik oluşturma uzmanları hazırlanan tüm verileri daha sonrasında web sitesine yerleştiriyor.
* Hosting ve domain konularında uzman bir başka teknik ekip web sitesinin 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verebilmesi için gerekli altyapıyı hazırlıyor.
* Bu teknik ekip aynı zamanda web sitesinin güvenliği konularında büyük bir sorumluluğu üzerine alıyor. Alınan sorumluluk web sitesinin güvenlik açıklarından ve doğabilecek tüm zararlardan sorumlu olmayı kapsıyor. Buda bir sorun karşısında hukuki sorumluluk altına girmek anlamına geliyor.
* Bir reklam ekibi gerekiyorsa web sitesi yaptıran firmaya nasıl reklam vermesi gerektiği ve satışlarını nasıl arttırabileceği konusunda bilgiler veriyor.
* Ek olarak web sitesini yapan web tasarım firması müşteri firmanın çalışanlarının web sitesine tam anlamı ile alışma süresine kadar telefonla danışmanlık hizmeti de veriyor.

Bütün bu aşamalarda muazzam bir ekip performansı sergileniyor.

Teknik olarak harcanan zaman, uzun yıllar birikiminde kazanılmış bilginin en iyi şekilde değerlendirilmesi, elektrik, telefon ve bilgisayar gibi teknolojik imkanların kullanılması, araştırma ve analiz çalıştırmaları, altyapının sağlanması ve alınan sorumluluklar gibi kriterler ne kadar büyük bir çalışma ve özveri içerisinde bulunulduğunu gösteriliyor.

Düşünülürse bir web sitesinin yapımı hiçte kolay değil şeklinde gözüküyor. Buda verilen hizmetin ucuza mal olmadığı ve profesyonel bir ekip anlayışı gerektirdiğini hatırlatıyor.

    Yorum bırakın