Web Tasarım ve Programlamada Teknik Terimler

Web sayfası hazırlatırken ya da kendiniz hazırlamaya karar verdiğinizde karşılaşabileceğiniz bazı teknik terim ve kısaltmalar.
Sayfa Dilleri
HTML

Zengin Metin İşaret Dili (İngilizce: Hyper Text Markup Language)Web sayfalarının hammaddesi diyebiliriz. Web sayfalarını oluşturan metinlerini, resim veya video gibi grafiklerin sayfa düzeninde oluşturulması ve birbirleriyle bağlantılarının oluşturulmasını sağlar.

XHTML

XHTML, ingilizce Extensible HyperText Markup Language türkçe Geliştirilebilir Büyütülmüş Metin İşaretleme Dili olarak adlandırılan metin işaretleme dilidir. XML standartlarının HTML ile birleştirilerek yaygın olarak kullanılan Internet Explorer, Firefox ve Opera gibi taraycılarda standartların getirilmesi sağlanmıştır.

XML

Genişletilebilir İşaretleme Dili inglizce eXtensible Markup Language olarak kelimelerinin kısaltılmışıdır. Gerek bilgisayarlar gerekse insanlar tarafından kolayca okuması sağlanabilecek dökümanlar oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır.
CSS

Cascading Style Sheets kelimelerinin başharflerinden oluşan CSS,bir stil dilidir.HTML ya da XHTML belgelerinin görsel olarak görüntülenmesinde renk, boyut, yazı tipi vb. tanımalar için kullanılır.
Flash

Macromedia’nın web standardı haline getirdiği, Adobe firmasının Macromedia’yı satın almasından sonra Adobe Flash olarak devam eden Flash, web sayfalarına yaygın olarak kullanılan animasyon teknolojisine verilen addır.
Resim Formatları
JPG / JPEG

Bilgisayar ortamında yaygın olarak kullanılan fotoğraf sıkıştırma teknolojisine verilen addır. Resim dosyalarında .JPG olarak karşımıza çıkan bu teknoloji ile resim boyutlarında önemli küçülme sağlanarak bilgisayarda daha az yer kaplaması sağlanır.
GIF

JPG gibi diğer bir sıkıştırma formatı GIF ‘in ingilizce açılımı Graphics Interchange Format. Özellile web ortamında resimlerin kullanımında önemli bir ağırlığı olan GIF daha çok bilgisayar grafiklerinin sıkıştırılmasında yaygın olarakkullanılır.
BMP

Bitmap olarak adlandırılan bu resim formatı Microsoft Windows ve IBM OS/2 işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. BMP formatındaki grafik ve resimler GIF ve JPG resimlere göre daha çok yer kaplar.
PNG

Portable Network Graphics (PNG) ise bitmap resim formatını sıkıştırma teknolojilerinde veri kaybı olamadan kullanır. PNG daha çok GIF resim formatının yerine geçen bir standarttır. Günümüzdeki tarayacılarda hemen hemen standart haline gelmiştir.
PSD

Adobe firmasının Photoshop dosya formatı olan PSD, web sayfalarında kullanılan yukarıdaki grafiklerin oluşturulması için kullanılır diyebiliriz. Ayrıca PSD formatı grafik tasarım yapan hemen hemen her grafikerin çalıştığı temel dosyadır.

Programlama ve Veritabanı
PHP

PHP bir bilgisayar programlama dilidir. Dinamik yani değişken web sayfalarının oluşturulmasında yaygın olarak kullanılır.
ASP / ASP.NET

Active Server Pages (ASP) Microsoft’un ilk sunucu tarafında dinamik web sayfalarının oluşturulmasında kullanılan programlama dilidir. Bugün ASP.NET olarak adlandırılan Microsoft .NET teknolojisinin bir parçasıdır.
Java / JSP / Javascript

JavaServer Pages (JSP) teknolojisi dinamik sayfa oluşturmada kullanılan bir diğer programlama dili Java ile oluşturulan sayfalara verilen isimdir.
SQL

SQL (Structured Query Language) türkçesi yapısal sorgulama dili, veritabanlarından verilerin sorgulanması için kullanılan sorgulama diline verilen isimdir.
MSSQL

Microsoft SQL Server olarak geçen sunucu yazılımına verilen isimdir. SQL standartları ile verileri sorgulama imkanı veren MSSQL pek çok uygulama tarafından yaygın olarak kullanılır.
MYSQL

İnternette yaygın olarak kullanılan MySQL veritabanı sunucusu da MSSQL gibi SQL sorgulama dili ile sorgulama yapılabilen veritabanı standardıdır.
İçerik Yönetim Yazılımları
CMS

Content Management System türkçesi içerik yönetim sistemi olarak adlandırılan yazılımlara verilen kısaltmadır. CMS yazılımları ile yukarıda bahsettiğimiz veritabanı ve programlama dilleri ile web sayfalarının dinamik olarak kullanıcılar tarafından güncellenmesi sağlanır.
Joomla

PHP programlama dili ile hazırlanmış CMS/içerik yönetim sistemi yazılımıdır.
DotNetNuke

ASP.NET teknolojisi ile hazırlanmış CMS/içerik yönetim yazılımıdır.
RotaCMS

ASP.NET teknolojisi ile hazırlanmış türkçe CMS/içerik yönetim yazılımıdır.

    Yorum bırakın