Web Sitesinde Kalite

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

Web sitem güncel ve kaliteli mi diye merak ediyorsanız, size bu konuda yardımcı olmamızda fayda vardır. Genel müşteri potansiyelini web sayfası üzerinden edinen firma veya kurumlar internet sitelerine gereken hassasiyeti vermeleri gerekir. Günümüz websiteleri kullanıcılara yönelik olarak tasarlanmakta, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların sayfada bulunma sürelerini arttırmaya yönelik geliştirilmekte ve müşterinin göz zevkine hitap edecek tasarım çizgisinde kurgulanmaktadır.

Önemli olan odaklı ziyaretçi kitlesine hitap edebilmek, bu kitleyi bir servis ve hizmet anlayışı ile uzun vadede değerlendirebilmek. Buda iyi bir kaliteli anlayışı gerektirir.

Bir web sitesini kalitesiz yapan kriterleri ise genel olarak düşünürsek buda eksik vizyon anlayışıdır.

Web sitelerinde vizyon eksikliği o sitenin bir çok veya tüm kriterlerde yetersiz olduğunu gösterir.

Son yıllarda hayatımıza giren responsive tasarım Google’un bunu bir  Kurumsal SEO kriteri olarak algılayacağını açıklamasından itibaren hızlı bir devrime girdi. Hatta bu farklılığı google webmaster tools da açıkça araç olarak koyan google websitelerin mobil uyumlu olmasına ve site hızının optimizasyonuna büyük önem vermektedir.

Bu kriterler genel olarak görselliğin kötü ve erişilebilirliğin yetersiz olması, hizmet anlayışı eksikliği ve ziyaretçiyi değerlendirememe gibi kriterlerdir.

Her şeyden önce bir web sitesinin amacı insanlara katkıda bulunabilecek bir amaç içermelidir.

Bir web sitesinde sadece para kazanmaya odaklanılmış ve insanlara bir katkı sağlanamıyorsa o web sitesinin geleceği de fazla uzun değildir.

Çünkü daha uzun vadede kazanç isteniyorsa sitenin sürekliliğini sağlayacak kalite ortamı yaratılmalıdır.

Süreklilik ise plan ve proje gerektiren bir iştir.

Eğer bir web sitesinin ziyaretçilere hitap tarzı kaliteli değilse, görsellik, erişilebilirlik ve kullanılabilirlik kriterlerinden yoksun sadece para kazanmaya odaklanmış ve ziyaretçilerine sadece kendi para kazanabileceği kaynakları gösteriyor ise vizyon eksikliği var demektir.

Web sitenizin yeterli kalite seviyesinde olabilmesi için yukarıda bahsettiğimiz görsellik, erişilebilirlik, kullanılabilirlik vb. gibi web standarlarında iyi derecede yapılandırılmış olması gerekir.

Web siteniz bu sayede yeterli kalite standartlarına ulaşabilir.

    Yorum bırakın