Web sitesi yaptırmak isteyen şirket nelere dikkat etmeli ?

Websiteleri internetten fayda sağlamak isteyen her şirketin olmazsa olmazıdır. İnternette milyonlarca websitesi mevcut ve hergün bu sınırsız sanal dünyaya yeni websiteleri dahil oluyor. Peki yeni bir websitesi oluşturmadan önce neler yapılmalı?

Öncelikle şunu bilmekte fayda var, “ben bir websitesi yaptırmak istiyorum, kaç para olur?” şeklinde başlayan bir görüşmeden gerek ajans gerekse müşteri sağlam ve faydalı bir sonuç elde edemez. Ajansların görevi her ne kadar kendilerine gelen talepler doğrulsunda en iyi işi üretmek olsada unutmamak gerekir ki onlar meydum değildirler, müşterilerinin akıllarındaki projeyi bir bakışta anlayarak üretime başlayamazlar. Gerçi son yıllarda sektöredeki büyümenin de etkisi ile gerek özel kurslarda gerekse evde/ofiste kendi kendine bu işleri kapan bazı arkadaşlar görüşmeye bile gerek duymadan 3-5 günde websitesi yapabiliyor. Ama bu müşteri açısından her nekadar düşük maliyetli ve hızlı bir yöntem olsada, sağlayacağı fayda koca bir sıfırdan ibarettir.

İdeal bir websitesinin üretim süresi proje aşaması, tasarım, yazılım ve testler dahil 12-16 haftalık bir süre gerektirmektedir. Dünya ülkelerinde bu süre ayrılan bütçelerin büyüklüğü de düşünüldüğünde 5-6 aya kadar uzayabiliyor.

Evet websitesi yaptırmak isteyen her şirket öncelikle temel amaçlarını belirlemelidir. “Ben niçin websitesi yaptırıyorum?” sorusunun cevabını net ve kesin olarak verebilmek çok önemli, unutmayın bu cevap websitesini tasarlayacak olan ajansın müşterisinden duymak istediği ilk sözdür.

Websitesi yaptırmak isteyen her şirket, temel amaçlarının yanında, ek olarak yenilikçi fikirler de üretip geliştirebilirler fakat işin doğrusu yenilikçi ve yaratıcı fikirleri yeni medya ajanslarına bırakmak ve yeni fikirlerin keşfi için bütçeler ayarlamaktır. Piyasa araştırması, rakiplerin durumu, hedef kitle, varsa önceki websitesinin eksikleri veya şirkete vermiş olduğu zararları, sektörel yenilikler vb… birçok etkeni göz önüne alarak şirketinizin temel amaçlarını belirlediniz, şimdi sıra yapılması gereken ikinci işlemde, tüm bu temel amaçların karşılanması için ayrılacak bütçenin ortaya çıkarılmasında.

Avrupada bu işlem genellikle yıllık reklam bütçelerinin çıkarılması esnasında internet faaliyetleri başlığında en baştan belirlense de, ülkemizde bu süreç büyük şirketlerin çalışma şekilleri dışında bu şekilde işlemez. Ülkemizde websitesi yaptırmak isteyen her şirket, ne zaman ihtiyaç duyarsa o zaman internet faaliyetlerine bütçe ayırmayı tercih eder. Websitesi yaptırmak isteyen şirketler biraz piyasa araştırması yaptıktan sonra bir veya birkaç ajans seçer ve onlarla masaya oturur. Teklifleri toplar ve uygun bulduğu ajansla çalışmaya başlar. Çok üzücü ama çoğu zaman şirketler ne için para ödediklerini bile bilmezler, yeterli bilgi birikimi olmayan eski toprak yöneticiler yada patronlar kulaktan duyma bilgilerle internetten fayda sağlamak isterler fakat tam başaralı olamazlar.

Kısa vadede ülkemizin Avrupa düzeyine ulaşması beklenemez fakat gelişen teknoloji, ister istemez şirketleri sanal dünyada bir yer edinmeye mecbur kılıyor. Şirketler, rakipleriyle yarışabilmek onları alt etmek, hayatta kalabilmek ve büyümek için interneti yol arkadaşı kabul etmeye mecburdurlar.

Siz de diğer makalemize buradan göz atabilirsiniz.

    Yorum bırakın