İyi bir logoya sahip olmak her firmanın arzusudur. Her firma şirket kurulumunu tamamladıktan sonra iyi bir logoya ve kurumsal kimliğe sahip olmak ister. Bu makalemizde daha ziyade “travel logos”yani seyehat,turizm logolarına ağırlık vereceğiz. Kurumsal kimlik çalışmalarımızı görmek ister misiniz?

Seyehat Acentaları başlıca;

  • Havayolları — Uçak
  • Karayolları
  • Deniz Yolları
  • Özel Tip Seyehat Acentaları olmak üzere sınıflandırabiliriz. Havayolları firmalarını ele alacak olursak, ilk aklımıza gelen

Türk Hava Yolları,Pegasus ve Onur Air

Logoları incelediğimizde Türk Hava Yollarının logosu proporsiyon ve yapı olarak diğer logolardan bir adım önde sayılır. Bu da kurumun köklü ve güçlü yapıda olmasına paraleldir diyebiliriz. Bu tarz köklü firmalarda köklü ve yapısal değişiklikleri yapmak kolay değildir. 60-70 yıllık oturmuş bir logoyu değiştirmek büyük bir risktir. Bu yüzden kurumlar genel olarak ufak yapısal değişiklikler yaparak oturmuş marka algısını pek değiştirmek istemezler. Diğer Onur Hava Yollarının logosuna baktığımızda yazı karakterlerinin pek iyi olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çok sıradan bir tasarım ajansının 1-2 saatte ortaya çıkarabileceği türden bir çalışma olmuş. Tabiyki logonun ortaya çıkış hikayesini bilmiyoruz ama tasarım gözüyle baktığımızda 10 üzerinden 4 alan bir çalışma diyebiliriz. Pegasus logosuna ise hiç değinmiyoruz, biraz daha şekilli olsa handwritten ( el yazısı) kıvamında bir tipografiye sahip. Ne yazıkki güçlü durmayan ve çok sıradan bir logo. Ayrıca mevcut ikonu logonun simetrik olarak küçülmesine büyük engel teşkil etmektedir.

Travel Logos Örnekleri

Seyehat Acentalarının logoları tasarlanırken güçlü, güven veren ve anlaşılır yapıda olmaları gerekir. Birçok seyehat firması 1980-2010 yılları arasında logolarına pek önem vermezlerdi. Genelde yöresel öne çıkan ikonlar ile rahatça logolarını yaparlardır. Örnek mersindeki firmalar tantuni, diyarbakır şehrin turistik yapısı ile ilgili çalışmalar yapmıştır.  Bu tekdüze yapı son 5-6 yılda kabuğunu yırtarak fark yaratmaya doğru bir eğilim içerisinde olmuştur. Seyehat firmaları sektörde daha uzun kalabilmek adına hem kurum içinde hem de kurumsal anlamda yapısına ve tasarımlarına daha özen gösterir hale gelmiştir.

Kreatif Logo Tasarımları makalemizde de göz atmak ister misiniz?

, ,
Önceki yazı
iPhone 7’nin şekli konusunda yeni görüntüler ortaya çıktı
Sonraki yazı
10 Basit ama Etkili Kartvizit Tasarım

İlgili Yazılar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
İletişime Geç
Yardıma ihtiyacınız mı var?
Pixel Creative
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?