Genel

Logo Tasarım hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir?

Kurumsal Logo Tasarım, atom gibidir. Kurumsal bir firmanın yapıtaşı gibidir. Bu yüzden bir firma logo tasarımını hazırlarken nelere dikkat etmeli?

1. Ünvan
Firma ünvanınız,logoda kullanacağız isim net bir şekilde ifade edilmelidir. Mesele firma adınız Akkuş Tekstil San. Ltd. ise
tüm ünvanı logonuzda belirtmeniz gerek yoktur. Yapmanız gereken şey logoyu AKKUŞ olarak çalışmanız. Ünvan çok gerekli olmadığı sürece logoda bulunmamalı. Ama illa marka isminden farklı birşey daha olsun istiyorsanız, sektörünüzü belli edebilirsiniz. Örnek AKKUŞ TEKSTİL

2. Renkler
Logo’da renkler çok önemlidir. Sektörünüzü yansıtmayan renklerin kullanımı kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu ayrımı daha iyi yapabilmek için, tasarımı yapan ajanstan 2-söncelikle logonuzu isteyiniz. Logonuz ortaya çıktıktan sonra farklı platformlarda denemeler yapabilirsiniz.

Mesela; fuar standında,firma girişinde veya tabelada farklı duracaktır. Sizde fark yaratmak ve uzun yıllar kalıcı bir logo istiyorsanız, logoda kullanacağınız renklere önem verin. Logo yapma çok önemlidir.

3. İkon
Bir ikon..bazen başlıbaşına bir logodur. Sizin için verdiğimiz örneğe bakarsanız, ALTIN ÇÖP logosunu ekte konumlandırdık.
Baktığınız zaman sıradan bir logo gibi dursa da renkleri,yapısı ve fontuyla oldukça iddialı ve ciddi bir çalışma ürünüdür.

4. Maskot

Maskot tasarımı ve maskot logo etkileyici,akılda kalıcı ve bir o kadar da farklı durmaktadır. Özellikle market ve benzeri sektörlerde sıklıkla kullanılan maskot

fark yaratmakta ve kurumsal durmaktadır. Sizde sıradanlıktan sıyrılmak,etkili bir şekilde uzun yıllar bir maskotla hatırlanmak isterseniz. Mutlaka maskot tasarımı yaptırmanızı öneriririm.

5. Rakipler
İyi bir logo çıkartabilmenin bir diğer yolu da ,rakiplerin logosunu,kurumsal kimliğini inceleyebilmektir. Eğer siz de rakibinizin logolarını sentezler ve değerlendirirseniz,onlardan bir adım önde olabilmenin ipucunu yakalayabilirsiniz.

6. Matbaa Fiyat / Renk Kalibrasyon
Hazırladığınız logonun kaç renk olduğunu biliyor musunuz. Ne yazıkki matbaalar fiyatlandırmayı logodaki renklere göre yapmaktadır. Sizde çok renkli bir logoda karar kılmışsınız. Ne acıdır ki yüksek matbaa fiyatlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden 2-3 renkten fazla renk kullanmamakta fayda vardır.

Ayrıca çok şatafatlı durması için yapacağınız efektler ne yazıkki sadece websitesinde güzel duracaktır. Eğer ekranda gördüğünüzün aynısını baskıda istiyorsanız,sade ve yalın bir logo hazırlamanız gerekmektedir.

7. Ajans

İyi bir tasarım ajansı size fark katacaktır. Sizde bu parametreleri doğru bir şekilde geçmek ve size en uygun logoyu hazırlatmak istiyorsanız,bizi arayınız.

 

17-s

, , ,
Önceki yazı
Veri Madenciliği Nedir?
Sonraki yazı
Bing Logo Güncellemeleri

İlgili Yazılar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
İletişime Geç
Yardıma ihtiyacınız mı var?
Pixel Creative
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?