Html ve Flash Web Tasarım

İnternet tüm dünyada kabul edilmiş etkin bir reklam platformudur.Bu platformda firmaların kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmeleride, kendilerine uygun olan web çözümlerini tercih etmeleriyle olur.Bu noktada web tasarımı büyük bir rol oynar. Web tasarımı hangi yolla oluşturulursa oluşturulsun firmayı doğru yansıtabilmesi gerekir.

Günümüzde web tasarımı yaygın olarak bilinen html ve flash tasarımlarla yapılmaktadır.

Html tasarım nedir?

Html tasarım metin ve resimlerden oluşan ve daha çok kurumsal firmalarca tercih edilen animasyon kullanılmayan web tasarım yoludur.

Flash tasarım nedir?

Flash tasarım ise grafikselleştirme ve animasyonlarla görsel açıdan sayfayı zenginleştiren bir web tasarım yoludur.

Html ve flash tasarımlar karşılaştırıldıklarında farklı hedef kitlelere hitap ettikleri anlaşılmaktadır. Flash web tasarımlarında daha çok görsellik ön planda iken html web tasarımlarında ulaşılabilirlik ve hız ön plandadır. Firmalar tanıtımlarının hangi yolla yapılacağına, ve hedef kitlelerine göre web sitelerini tasarlatmaktadırlar. Web sitesi ziyaret edildiğinde sayfaları ziyaret eden kişinin bilgisayarına yüklenmesi belirli bir zaman alır bu sebeple flash tasarım görsel açıdan zengindir, fakat yükleme süresi bakımından ziyaretçiye belli bir zaman kaybı yaşatmaktadır.

Web tasarımlarında flash web tasarım ve html web tasarımın yanında içerik ve sayfa planıda önemlidir. Web sitesinde oluşturulacak başlıklar ve kullanılacak resimler firmanın kimliğine ve anlatılmak istenene paralel yönde olmalıdır.

Web sitesinde kullanılan gereksiz başlık ve firmayı tam olarak anlatmayan resimler web tasarımının başarısız olmasına neden olur. Web tasarımının başarılı olması ve herşeyin doğru olarak ifade edilmesinde öncelikle tespit ve planların ortaya konulması gerekir.

Web tasarımı yapılmadan önce firmanın hedef kitlesi ve anlatılmak veya gönderilmek istenen mesaj tespit edilmelidir ve daha sonra bu mesajın web sitesinde hangi yolla gönderileceğinin planlaması yapılmalıdır. Plan yapıldıktan sonra sitenin yapımı artık daha kolaydır. Artık iş mesajın hangi yolla hedef kitleye ulaştırılacağının belirlenmesine kalmıştır. Web tasarımında bu kriterler önemli yer tutar. Web tasarımı yapılırken seçilen müzikte çok önemlidir. Firmayı doğru olarak yansıtabilmesi ve ziyaretçiyi rahatız etmemesi gerekir.

Web tasarımı günümüzde artık önemli bi yatırım haline gelmiştir. Teknolojinin hızla gelişmesi firmaların pazarlama bütçelerinin büyük bölümünü webe ayırmasına neden olmuştur. İster yeni bir firma, isterse güçlü bir firma olsun internette gerçekleştirdikleri faaliyetler her ikisi içinde kesinlikle artı yönde itici bir rol oynar.

    Yorum bırakın