grafik tasarım

Grafik tasarımın sonu mu geldi?

“Biz tasarımcıların sıklıkla kullandığı “İş kendini anlatır” cümlesinin ötesine geçilerek, bütün tasarımcılar grafik tasarımın gerisinde bulunan ve çoğu kez konuşulmayan, konuşulmaya vakit olmayan konuların nefes almasına şans tanıdılar. Terry Irwin’in heyecanlı konuşmasında belirttiği çok ilginç bir detay; Einstein’ın bir sözü üzerineydi. Bu harika söz şuydu; “Problemler, onu yaratan düşünce yapısıyla çözülemez”. Bu mantık ile hareket eden Irwin, grafik tasarımın, günümüzde yaşanan birçok probleme çözüm olabilecek kadar önemli bir kavram olduğundan bahsetti. Evet, ona göre grafik tasarım gerçekten dünyayı kurtarabilirdi!”

Dünyanın çeşitli yerlerinden 100’e yakın tasarımcı ve eğitimci grafik tasarımın bugününü ve geleceğini tartışmaya açtılar. Söz konusu diyaloglar kelimenin tam anlamı ile bir tartışma idi. Önceden sunulan tebliğ konularına göre altı gruba ayrılan katılımcılar yukarıda bahsedilen film ortamına çok benzer bir şekilde kendi grupları içinde iki gün boyunca odalarından çıkmadan enine boyuna tasarımı konuşarak hem durum saptaması yaptılar, hem de geleceği belirlemek üzere önerilerde bulundular.

Tasarımın henüz kök salmaya başladığı bu topraklarda siz daha iyisi için çalışıp didinirken, birisi çıkıp “Vakit tamam, oyun bitti; tasarımın sonu geldi” buyuruyor.

Kim bu insanda keyif ve çalışma şevki bırakmayan münasebetsiz diye başınızı kaldırıp bakıyorsunuz; karşınızda Philippe Starck.

En son Alman Die Zeit dergisine verdiği mülakatta, Starck’ın tüketim dünyasının bir unsuru olmaktan dolayı utanç duyduğu, bugüne kadar tasarladığı her şeyin işe yaramaz olduğunu söyleyerek özür dilediği ve iki yıl içinde tasarımı bırakacağını açıkladığı gibi, bunlara ek olarak tasarımın sonunu da ilan ettiği aktarılıyor.

Starck geçen yıl İngiliz tasarım dergisi Icon’a verdiği mülakatta ve 2007 Mart’ında ABD’deki ünlü TED seminerlerindeki konuşmasında da benzer açıklamalar yaptı.

Yani, eğer konu Starck ise, tasarım gündemini izleyenler için “tasarımın sonu” mevzusu pek de yeni sayılmaz; neredeyse bir-bir buçuk yıllık bir geçmişi var.

Starck’ın bir süredir niçin bu tür beyanatlar verdiğine gelince, kendi açıklaması şöyle: “Uygarlık ve barbarlık arasındaki denge bir süredir iyice bozuldu, barbarlık -tüketimcilik, savaş vb- uygarlığa üstün geldi.

Bu yüzden, artık günümüz güzel sandalyelerin, şık bardakların vb dönemi değil; bunlar yerine çok daha temel, hayati konuların üzerine gidilmesi gerekiyor.

Koşullar değişti; artık politika ve radikalizm gerekli.

Tasarım öldü ve yeni beyaz bir sayfa açmak gerekiyor.

KAYNAK: HAKAN ERTEP VE LEVENT ÖZLER

Meta Tag Analizi için hazırladığımız diğer makalemize buradan atabilirsiniz.

    Yorum bırakın