Google bilindiği gibi Geçtiğimiz Haziran ayında Flash reklamlarını durdurmaya başlayacağını açıklamıştı. Zaten flash desteğini çeken google yerini HTML5 teknolojisine vermişti.

Artık bundan böyle, 1 Eylül itibariyle Google Chrome masaüstünde Flash animasyonlar gibi yardımcı öğeleri otomatik olarak oynatmayı durduracağını açıklayan Google, içerikleri görüntüleyip görüntülememe kararını ziyaretçilere bırakacak. İşte bu açıdan bakarsak bir devrin sonuna gelmiş sayılırız.

Eskiden flash içerikleri ön plana alırken şimdilerde ise bambaşka bir hale gelmiş bulunmaktayız.

Google, değişikliğin Chrome’un laptop performansını düşürmesi ve şarjın erken bitmesine sebep olması yönündeki şikayetleri gidermek için gerekli olduğunu söylüyor. Buna ek olarak yenilik, kötü niyetli yazılımların Flash dosyaları üzerinden yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Elbette Google bir devri sona erdirirken ,mevcut kullanıcıların flash animasyonlarını tabiyki HTML5 formatında kullanabilmeleri için bir araç tasarlamış bulunmaktadır.

Dijital reklam endüstrisinin yüzünü Flash’tan HTML5’a doğru çevirmesi özellikle son dönemde hız kazandı. Amazon, Twitch dahil olmak üzere, platformlarında Flash reklamları desteklemeyeceğini açıklamış, Firefox Flash’ın tüm sürümlerini, geçici de olsa, engellemişti.

Görünen o ki bu iş zamanla daha da kızışacak..Merak ettiğim bir husus, Bilge Adam başta olmak üzere bu kurslarda Flash Eğitimi ne zaman müfredatlarından çıkaracaklarıdır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
İletişime Geç
Yardıma ihtiyacınız mı var?
Pixel Creative
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?