Favicon Oluşturucu (Favicon Generator)

Favicon terimi İngilizce “Favorites Icon”dan kısaltılmıştır. Dikkat ettiyseniz bazı sitelerde tarayıcınızın adres çubuğunun yanında çeşitli ikonları oluyor bunlara favicon deniyor.

Bazı website  adreslerinin hemen başında özel ikonların bulunduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Chrome,Safari ve birçok tarayıcıda bunu görüntüleyebilirsiniz. Google’un son güncellemesi ile arama sonuçlarında sitenizin başında bir ikon bulunmaktadır. Bu simge logonuzun bir parçası olabileceği gibi farklı bir simge de olabilir.

Siz de sayfanız için bunlardan bir tane hazırlayabilirsiniz. Bunun için sadece bir fotoğraf düzenleme programı ve biraz yaratıcılığa ihtiyacınız var. Hatta işin yaratıcılık kısmı ile ilgilenmiyorsanız web üzerinde hazır bir çok ikona ulaşabilir ve onlardan beğendiklerinizi de kullanabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gerek tek şey bilgisayarınızdan bir resim (sitenizin site simgesi olarak kullanmak istediğiniz) seçmek ve sitemiz vasıtasıyla basitçe favicon oluşturmak.

Yani kısaca bir resim seçiyorsunuz ve sitemiz vasıtasıyla bu resim favicon.ico dosyası halinde sizin için anında hazırlanıyor.  Ayrıca irfan view ile de bunu basitçe kendiniz yapabilirsiniz. Öncelike 30×30 bir görsel oluşturun daha sonra irfan view de bu resim dosyasını .ico uzantısıyla kaydedin, hepsi bu kadar 🙂 websitenize ftp olarak atabileceğiniz gibi , wordpress kullanıyorsanız tema ayarlarından da bunu yapabilirsiniz.

Favicon Yapmak için siteler:

  • favicongenerator.com : 100×100 boyutunda resim yüklüyorsunuz size favicon yapıp veriyor.
  • http://tools.dynamicdrive.com/favicon/
  • http://www.favicon.co.uk/ : Başka favicon yapıcı + hazır favicon galerisi

    Yorum bırakın