Arama Motoru Optimizasyonunda Temeller

SEO (search Engine Optimize) Türkçesiyle Arama Motoru Optimizasyonudur. Yani arama motorlarının web sitemizi daha iyi taramasını sağlamak için yapılan bazı işlemlerdir. Seo bir çok etkenden oluşur, ama her zaman en önemli olan özgün içeriktir. Arama motoru (Google) özgün içeriğe her zaman ayrı bir önem verir. Arama motorlarının istediği birbirinden farklı içerikleri indexlemektir. Tabi ki her zaman yazılan içerik özgün olamaz. İşte böyle durumlarda SEO yapmanın önemi ortaya çıkar. Düzgün şekilde SEO yapılmış bir site, aynı içerikte yapılmamış bir sitenin önünde çıkabilir. Arama motorları sıralamayı belirlerken sadece SEO’ya bakmaz, içeriğin eklendiği tarih de çok önemli bir etkendir. Bazen SEO geri de tepebilir ve arama motoru sitenizi cezalandırabilir. Böyle bir cezalandırmaya gitme sebepleri arama motorunun güvenirliğini korumaya çalışmaktır.

SEO için önemli etkenler:
1. Site içeriğinin özgün olması:

Bu problemden kurtulmak için okuduğunuz bir yazıyı copy/paste yapmak yerine okuyup tekrardan yazmayı deneyebilirsiniz. Arama motorları yazıları bir insan gibi okuyup anlayamaz. Yazının içindeki kelimeleri kontrol ederler, sayılarını ve sıralamalarına bakarlar. Ama bir yazıyı okuyup anladığınız şekilde yeniden yazdığınız zaman aynı kelimeleri ve sıralamayı tutturamazsınız, dolayısı ile en fazla benzer içerik olarak algılar ve orjinal yazıyla aynı kategoriye koyar yazımızı. Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur; Google bünyesinde oldukça zeki insanlar çalıştırıyor ve bu insanlar bütün zamanlarını bizlerin yapacağı uyanıklıkların önününü kapatmaya harcıyorlar. Yani kopya içeriği tanımak için birden çok farklı metodla bakıyorlar. Yazdığımız yazı orjinalden ne kadar farklı olursa yazımız o kadar değerli olur.

2. Sitemizin kodlarının hatasız olması:

Bildiğiniz gibi arama motorları her ne kadar insan gibi davranmaya çalışsalar da hala birer makina. Arama motorları sitemizde ne olduğunu anlamak için web üzerinde dolaşan robot programlara ihtiyaç duyarlar. Bu robotlara örümcek adını veriyorlar, sebebiyse aynı bir örümceğin ağı üzerinde dolaştığı gibi internette linkleri takip ederek dolaşmalarıdır. Sitemizdeki kodlamada hatalar olduğu zamansa o linki takip edemezler. Yapıları itibariyle bir çok hatayı görmezden gelebilirler. Ama inanın ki her hatalı kodun bir karşılığı vardır. Hatasız bir sitede çok daha rahat dolaşırlar, dolaştıkları linkleri de tersi bir şey ifade edilmediği sürece kendi indexine eklerler. Tahmin edeceğiniz gibi bu örümceklerin sonsuz bir dolaşım takip sayısı yoktur. Her site için belli bir sayıda dolaşma hakkı vardır. Her hata ile karşılaştığında dolaşma sayısı azalmış, daha az sayfaya bakabilmiş olur. Sayfalarımızın hatalı olup olmadığını W3.org sitesinden kotrol edebilirsiniz. Bu siteden sayfalarınızın xhtml ve css kodlarını kontrol edip gerekli hataları düzenleyebilirsiniz.
3.Kullanıcı dostu link yapısı:

Sitemizi ve sayfalarımızı hazırlarken dikkat etmemiz gereken bir konu da, linklerimizin yapısıdır. Bazı İçerik Yönetim Sistemleri adres satırımızı istediğimiz gibi düzenlemeye izin verirken bazıları vermez. Adres satırındaki anlamsız ifadeler bizlere ilerleyen zamanlarda bir çok sorun yaratabilirler. Bildiğiniz gibi Google arama sonuçlarında bize 4 satır yer ayırır. Bu 4 satırı nasıl kullanacağımız bize kalmıştır. Arama sonuçlarında yukarı sıralarda çıkmanın altın kuralı aranan kelimelerin bu 4 satırda ne kadar geçtiğiyle alakalıdır. Tabiki spam sayılmayacak şekilde. Benim deneyimlerime göre 4 satırda 3 yada 4 kere yeterlidir fazlası sorun olabilir.

Şimdi bir sonucu inceleyelim; 1.satır yazımızın başlığı. Yazımızın başlığında aranan kelimeler geçiyor mu? eğer geçmiyorsa listede çıkma ihtimalimiz oldukça düşük olacaktır, yani yazımızı yazarken başlıklara dikkat etmemiz gerekiyor. 2. ve 3. satır yazımızın kısa açıklaması, burada dikkat edilmesi gereken bir nokta aşırı derecede tekrar eden kelime olmaması. 4. satır bu maddeyi yazarken bahsettiğim kullanıcı dostu adresler. Bize kullanmamız için verilen bir satırı garip ve anlamsız ifadelerle doldurmak yerine anlamlı kelimeler olursa aranan kelimeleri bir kez daha geçirebileceğimiz bir satır kazanmış oluruz. Birde bahsetmek istediğim adres satırındaki soru işareti (?). Soru işareti o sayfanın el ile hazırlanmadığını kod tarafından oluşturulduğunu belli eder, arama motorları soru işaretine ön yargıyla bakarlar ve sayfamızı sanki otomatik oluşturulmuş, değersiz bir içerik olarak görebilirler.
4.Navigasyon:

Sitemizdeki navigasyon (menü ve yönlendirme) sistemimizi ziyaretçilerimizin kolayca dolaşması için optimize etmemiz gerekmektedir. Bu düzenlemeler hem ziyaretçilerimize, hem de arama motorlarının daha rahat dolaşmasına yardımcı olurlar. Arama motorları da aynı ziyaretçiler gibi linkleri takip ederler. Arama motorlarını sayfalarımızda ne kadar rahat dolaştırırsak bize geri dönüşü o kadar iyi olur.
5.Meta bilgileri:

Son zamanlarda meta etiketleri eski değeri kalmamış gibi gösterilse de hala değerlidir. Meta etiketleriyle sayfamıza gelen google botuna sayfamız hakkındaki ilk bilgileri metalar verirler. Anasayfamız ve diğer sayfalarımız için farklı metalara ihtiyacımız vardır. Mesela meta etiketleriyle anasayfamızda bütün site hakkında açıklayıcı bilgiler verirken içerik sayfalarımızda ise sadece o sayfadaki içerik hakkında açıklamalarda bulunabiliriz. Meta description sayesinde yukarda anlattığım Google arama sonuçlarında 2.ve 3. satırlarda çıkan bilgileri kolayca düzenleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse anasayfamız arama sonuçlarında çıkarken google arama sonuçlarında aranan kelimelerin geçtiği satırları bize gösterir. Biz ise sayfadaki o anda olan içerik yerine kelimelerini kendimiz in seçtiği bir metin gösterebiliriz.
6.Güncellenen İçerik:

Google eski bilgiye değer verdiği gibi güncel içeriğe de ayrı bir önem verir. Güncellenmeyen bir site içeriği doğruda olsa bir süre sonra demode olmaya mahkumdur. Sitemizin ana sayfası güncellenen bir sayfa olduğu zaman google her sitemizi ziyaret ettiğinde farklı bir içerik görür ve bir daha gelmesi gerektiğini kendine söyler. Ama sabit bir anasayfa olursa, bir kaç kez geldikten sonra kendine bu sayfanın değişmediğini söyler ve enerjisini, vaktini güncellenen başka yerlere yönlendirir. Benzer bir durum içerik sayfalarımızda da vardır. İçeriklerimiz her güncellendiğinde google bu içeriği bir daha kontrol eder ve değişen sürümünü indexine ekler. Ama bir çok içeriği olan sitelerde her zaman bu içerikleri güncelleme yapamayız çünkü o kadar vaktimiz ve sabrımız olmaz. Bu durumda sürekli güncelenen bir içeriğe sahip olmanın en kolay yolu içeriğimize yorum yazılmasını sağlamaktır. Yazılan yorumlar da sayfamızın içeriğindendir ve google bot geldiğinde yorumları da sayfanın bir parçası olarak görür ve güncellendiğini bildirir. Bir başka önemli konu ise düzenli bir şekilde içerik eklemektir.
7.Sayfa Düzeni:

Hazırladığınız sayfalarda yazı düzenine dikkat ediniz. Yazılarınızı kesinlikle dümdüz metin olarak eklemeyin. Yazıyı yazarken h1,h2,h3, p, bold, italik, gibi etiketlere mutlaka yer veriniz. Bu etiketler google’a bu sayfa hazırlanırken özen gösterildiğini belli eder. Google “düzenlenmiş bir yazı düz yazıdan daha doğrudur” gibi bir bakış açısına sahiptir. Bence haklıdır, eğer yazı kopya değilse zaten yazarken gerekli boşlukları başlıkları yapmışınızdır.
8.Resim ve linklerin alt etiketleri

Sitenizdeki tüm resimlerin ve linklerin mutlaka alt etiketini doldurunuz. Bu sayede google resim aramalarında da üst sıralarda çıkarsınız ve gelen ziyaretçi sayınızda artış olur, ayrıca google için seo sayılacak bir yöntemdir. Eğerki her resimde uğraşamam diyorsanız o zaman resim dosyası adlarını mutlaka açıklayıcı ve konuyla alakalı seçin. Alt etiketi kadar olmasa da işinize yarayacaktır.

    Yorum bırakın