3G Çok Pahalı Bir Hizmet midir ?

3G ile görüntülü konuşma ücretleri görüntüsüz konuşma ile aynıdır. Yani tarifeniz üzerinde bir ücretlendirme söz konusu değil. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, “2. nesilde neyse o. Hepsi aynı tarifeyi uygulayacak, çok daha pahalı bir tarife söz konusu değil” dedi.

3G şu an sadece 81 il merkezinde ve bazı büyük ilçelerde aktif olarak kullanılabiliyor. Kapsama alanı ve abone sayısı sürekli artmaktadır.

3G ile Görütülü Konuşma Dışında internete bağlanarak birçok işlem yapabilirsiniz.

E-posta alıp gönderebilirsiniz,
Bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz
Facebook’ta statünüzü güncelleyebilirsiniz
Online oyunlar oynayabilirsiniz
Canlı radyo & TV yayınlarını takip edebilirsiniz
Şarkı , klip & film indirebilirsiniz

3G ile katma değerli servislerde patlama yaşanacak…
Geri sayım bitti ve 3. nesil (3G) Türkiye’de teknolojik yenilikleri ile resmen merhaba dedi. 2. nesil üzerinde genellikle eğlence amaçlı olan katma değerli servisler, 3G ile artık daha da renkli olacak. Katma değerli servis uygulamaları ile, 3G üzerinden yapacağınız telefon görüşmesinde görüntünüzün arkasına istediğiniz resmi koyabilecek, trafik kameralarına bağlanıp anında yol durumunu öğrenebilecek, sinema salonlarına ulaşıp sadece birkaç işlemle bilet almanın yanı sıra filmi izlemek istediğiniz koltuğu bile seçebileceksiniz.

Operatörlere mobil dünyayı zenginleştirmek için farklı çözümler sunan Defne Bilgi İşlem’in ikinci nesil teknoloji döneminde genellikle eğlence amaçlı kullanılan “katma değerli servisler” projeleri, VIDEO IVR projesi ile 3G’nin sağladığı teknolojik yeniliklere uyumu sayesinde artık daha geniş kapsamlı olarak kullanılabilecek.

3G ile katma değerli servislerde patlama yaşanacak…

Defne Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, dünya operatölerinin gelirlerinin dağıtılımda yüzde 20’lere varan orana ulaşan ve her geçen gün yaygınlaşan katma değerli servislerin sektördeki öneminin altını çizdi. Haliloğlu, 3G teknolojisinin, Türkiye’de büyüklüğü 500 milyon dolar olan içerik sektörünü, üç yıl içinde iki katına çıkartacağını belirtirken, genel olarak baklıdığında, 3G şebeke yatırımlarının başarılı olabilmesi için katma değerli servis çeşitliliğinin olması gerektiğini, bütün bu gelişmeler ile katma değerli servislerde, 3G ile patlama yaşanacağını dile getirdi.

Türkler, eğlence içerikli katma değerli servis uygulamalarını seviyor…

Dünya’da 87 ülkede 284 operatörün desteklediği 3G’nin başarılı olabilmesinin sırrı ise katma değerli servis çeşitliliğinin fazla olmasına bağlayan Defne Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, “Türkiye’de mobil aboneler arasında katma değerli servis kullanım oranı; operatörlerin gelirleri arasında yüzde 12-14 seviyesi ile yüzde 8 orana sahip Avrupa ortalamasının üzerinde ancak uzak doğunun gerisinde yer alıyor. Mevcut rakamlara bakıldığında Türkiye’nin katma değerli servisleri yoğun olarak kullandığı, radyodan televizyona geçiş benzetmesinin yapılabileceği 3G’nin mevcut ve yeni yatırımlar ile Türkiye’de başarılı olabileceği görülüyor” dedi.

3G Mobil Hayat, Defne İle Eğlence Dolu!

Klasik sesli etkileşimli bilgi sistemlerinin basitliğini 3G şebeke ve cihazlarının sağladığı yeni ve ileri bir teknolojiyle birleştiren Defne, 3G VIDEO IVR ürünü ile; içerik ve servis sağlayıcılar ile operatörlerin parlak fikirlerini, kolayca etkileşimli görüntülü servisler haline getirmeleri özel bir çözüm sunuyor.

Klasik IVR fonksiyonlarını 3G şebekeler üzerinden görüntülü olarak yapmayı sağlıyan bu uygulamada, sesli menüler yerine görüntülü menüler geliyor. Kullanıcılara bilgiler sesli, sabit görüntülü (metin veya resim şeklinde) veya video klip şeklinde olabiliyor. Türünün ilk örneklerinden bir uygulama olan ‘3G Video IVR’ın en önemli özelliği, bu işlemi doğrudan 3G şebekeyi sonlandırarak yapması ve arada ayrı bir 3.Nesil-Ip video geçidine ihtiyaç duymaması.

Klasik sesli etkileşimli bilgi sistemlerinin basitliğini, 3G şebeke ve cihazlarının sağladığı ileri video özelliklerini yeni ve ileri bir teknolojiyle birleştirildiği projede, geçmişte sadece sesli olarak verilebilen bilgiler, sunulan seçenekler artık ses ve görüntü ile beraber sunuluyor. Etkileşimli uygulamalar kullanıcıya standart 3G video araması olarak gözükürken, 3G Video IVR uygulamasında yeni bir yazılım yüklemeden 3G uyumlu tüm cep telefonlarında problemsiz bir biçimde ve aynı görsellik ile çalıştırmak mümkün. MediUs Video IVR ile artık bir görüntüyü açmak için, telefonun modeline göre yeniden şekillendirmeye gerek kalmayacak. Telefonuza yeni bir uygulama yükleme gereği duymayacak ve paylaşmak istenilen video kliplere, resimlere kolayca erişebilecek.

Çağrı merkezlerini kandıramayacaksınız!

İletişimde güvenliğin en yüksek düzeyde sağlanması gereken oluşumlardan biri olan çağrı merkezleri de artık görüntü ile kimlik doğrulaması yapabilecek. Ses ya da kişisel bilgi doğrulamalarına gerek kalmadan operatörle birebir iletişim kurma fırsatı sunacak olan ‘3G Video IVR’ güvenlik açısından benzersiz bir seçenek olma özelliği taşıyor.

Yolda yürürken sinemadan yerinizi seçin…

Üçüncü nesil mobil teknoloji uyumlu ‘3G Video IVR’ ile görüntülü iletişimden sınırsız yararlanılabiliyor. Trafik kameralarına bağlanıp anında yol durumunu öğrenebilirken ayrıca sinema salonlarına ulaşıp sadece birkaç işlemle bilet almanın yanısıra filmi izlemek istediğiniz koltuğu bile seçebilirsiniz.

3. nesil sosyal network uygulamalarını renklendirir…

Dünya’da daha çok mobil genişbant internet erişimi ve eğlence amaçlı servislerde kullanılan 3G’de görüntülü arama sayesinde finans, eğitim, sağlık gibi alanlarda kurumsal ve kamusal uygulamaların kullanılacağına dikkat çeken Haliloğlu, trafik kameralarına bağlanarak canlı trafik görüntüleri, video paylaşım sitelerine görüntü yüklemek-izlemek gibi sosyal network uygulamalarıyla, katma değerli servislerin video trafiğini arttıracağını beklediklerini belirtti.

3. nesil ADSL’e alternatif olacaktır…

Defne Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu ayrıca, “katma değerli servislerin yanı sıra 3. nesil ile mobil data hızı ADSL hızlarına erişebilecek. 3G, yüksek data hızıyla, sabit telefon hatlarından internete bağlanmaya alternatif olacak. Evlerimizden şu anda yüksek hızlı internet kullanımı için sabit hat alma zorunluluğu, internet maliyetiyle birlikte önemli maliyete ulaştığı, uygun mobil yüksek hızlı internet tarifesi olması durumunda tercihin mobile kayma yönünde olabileceğini düşünüyoruz. Kullanım alanlarında, şu anda yüksek hızlı internetten faydalanmak için sabit hat alma zorunluluğu ve kullanımıyla birlikte önemli maliyete ulaştığından dolayı yüksek hızlı ve uygun internet tarifesi olması durumunda, tercihin mobil internet kullanımına kayma yönünde olabileceğini düşünüyoruz” dedi..

    Yorum bırakın